Dużą część zabiegów pielęgnacyjnych na plantacjach borówki amerykańskiej stanowi odchwaszczanie i koszenie zarośli w międzyrzędziach, a także usuwanie z nich regularnie przycinanych pędów oraz ich utylizacja. Sprawdzonym w praktyce rozwiązaniem jest odpowiednio dobrana karczownica – maszyna o solidnej konstrukcji, zwrotna, łatwa w obsłudze, niskokosztowa w eksploatacji i serwisowaniu, a przede wszystkim wyposażona w silnik wysokiej jakości oraz niezawodny system tnący. Szerokość robocza i dodatkowe udogodnienia, jak skrzynia biegów, regulacja kierownicy, wielkość zbiornika na paliwo – powinny być dostosowane do warunków pracy i wygody operatora.
Na plantacjach borówki amerykańskiej najlepiej sprawdzają się 2 modele karczownic: HRC672H o szerokości roboczej 65 cm i traktorowa RMK150 o szerokości roboczej 135 – 150 cm, wyposażone w praktyczne dla tej właśnie branży rozwiązania, dzięki którym żmudna praca zyskuje nową jakość oraz oszczędność czasu.
System tnący
Systemy tnące HRC672H - bęben z 38 uchylnymi nożami, i RMK150 – 2 systemy tnące , których ostrza wykonane są z japońskiej hartowanej stali o wyjątkowej trwałości – spełniają 2 funkcje: koszenia i rozdrabniania pokosu.
- Koszenie międzyrzędzi ogranicza wzrost traw i chwastów, zaś pozostawiony pokos zatrzymuje wilgoć w podłożu co ma istotne znaczenie w okresach suszy. Jednocześnie karczownica może służyć do koszenia wysokich traw na innych terenach poza uprawą borówki.
- Rozdrabnianie ściętych pędów. Jednym z ważniejszych problemów, z jakimi borykają się plantatorzy borówki, jest usuwanie i utylizacja ściętych pędów, których każda farma borówki produkuje na masową skalę. Idealnym rozwiązaniem jest ich rozdrobnienie co z kolei otwiera praktyczne opcje utylizacji takiego pokosu:
- w tej formie mogą być pozostawione na podłożu, gdzie z czasem przekształcają się w naturalny nawóz. W konsekwencji nie ma potrzeby składowania masy ściętych pędów ani ich palenia, zwłaszcza że palenie ognisk jest w większości gmin zabronione,
- rozdrobniony pokos jest łatwy w usunięciu z międzyrzędzi w przypadku takiej konieczności,
- rozdrobniony pokos również rozwiązuje problem kosztów wywozu masowych ilości gałązek w inne miejsce utylizacji.
Fot. RMK150
System tnący HRC672H zbudowany jest z bębna z 38 uchylnymi nożami. Dodatkowym udogodnieniem jest regulacja wysokości koszenia w zakresie 2 – 11 cm, co zapewnia dostosowanie maszyny do panujących warunków i oczekiwanego efektu.
Fot. HRC672H
W bardziej złożony system tnący wyposażona jest karczownica traktorowa RMK150. Jedną z kluczowych zalet tej maszyny są 2 systemy tnące. W jednostce głównej jest to nóż rotacyjny z uchylnymi ostrzami, zaś ramię boczne jest wyposażone w głowicę z nożami stałymi oraz głowicę z wymiennymi żyłkami, która służy do koszenia traw i chwastów w dolnej części łodygi. Noże wykonane z hartowanej stali według japońskich standardów wyróżniają się jakością cięcia oraz odpornością na zużycie przy intensywnej pracy. Regulacja wysokości koszenia umożliwia ustawienie części tnącej w zakresie 5 -10 cm.
Fot. RMK 150 – głowica żyłkowa ramienia Fot. HRC672H – bęben z 38 nożami
Ochrona krzewów przed mechanicznym uszkodzeniem
Koszenie mechaniczne w międzyrzędziach krzewów borówki może rodzić obawy o ewentualne uszkodzenie rodzących owoce gałązek. Innowacyjne rozwiązanie oferuje karczownica traktorowa RMK150, której nietypowa konstrukcja dodatkowo oferuje rozwiązanie zabezpieczające cenne uprawy.
Wyjątkowość konstrukcji RMK150 polega na zastosowaniu składanego i obrotowego ramienia bocznego. Ramię jest wyposażone w ochronne, poziome koło piankowe, co skutecznie zabezpiecza krzewy borówki przed ewentualnymi uszkodzeniami mechanicznymi podczas koszenia zarośli i rozdrabniania ściętych pędów. Rozłożone – zwiększa szerokość koszenia/karczowania z 135 cm do 150 cm. Dzięki tej unikalnej konstrukcji, RMK150 jest stosowana na całym świecie nie tylko na plantacjach borówki, ale również w winnicach i sadach oraz na farmach fotowoltaicznych.