Porady

Karczownice Orec to maszyny profesjonalne przeznaczone dla użytkowników obytych z maszynami i mechaniką, którzy potrafią sami zadbać o maszyny w dniu pracy, i którzy też cenią konstrukcję maszyn ułatwiającą im wykonywanie tych czynności. Celem jest samoobsługa w podstawowym zakresie. Autoryzowany Serwis Orec pełni rolę patrona zawsze służącego wiedzą, poradą, pomocą w przypadkach ew. problemów wymagających fachowej interwencji, zapleczem oryginalnych części Orec. Niespodziewane usterki zawsze mogą się pojawić, bo maszyny Orec są przeznaczone do pracy w trudnych warunkach i są intensywnie eksploatowane.

Obsługa Codzienna maszyn Orec

„Drogowskazem” użytkownika jest instrukcja obsługi maszyny, w której zawarte są wszystkie informacje o konstrukcji maszyny, prawidłowym użytkowaniu, harmonogram czynności konserwacyjnych. Warto przestrzegać terminów przeglądów w Autoryzowanym Serwisie wskazanych w Karcie Gwarancyjnej, ponieważ koszty serwisu i materiałów eksploatacyjnych są niewspółmiernie niższe od kosztów ew. usterek, które się pojawią wskutek zaniedbań. Bezdyskusyjnie trzeba zawsze sprawdzić maszynę pod kątem zużycia materiałów eksploatacyjnych - najlepiej po pracy, by wiedzieć czy należy coś wymienić przed następnym uruchomieniem maszyny. Taki rytuał „Obsługi Codziennej Pojazdu” trwa ok. 5 minut, a może zapobiec ewentualnym późniejszym problem w trakcie pracy.

W instrukcji obsługi znajduje się też bardzo ważny rozdział „CZYNNOŚCI KONSERWACYJNE PODEJMOWANE PRZEZ UŻYTKOWNIKA”, w którym właśnie rytuał OCP jest dokładnie rozpisany. Najważniejsze elementy obsługi maszyny przed uruchomieniem maszyny:

  1. każda maszyna wymaga właściwej konserwacji i musi być dokładnie czyszczona po pracy
  2. do maszyn Orec należy używać tylko oryginalnych części i materiałów eksploatacyjnych dostępnych w Autoryzowanych Serwisach Orec, dlatego w Serwisie zawsze należy podać model i numer seryjny maszyny. Elementy nieoryginalne nie zapewnią maszynie prawidłowego funkcjonowania ani bezpiecznej pracy i przekreślają warunki gwarancji
  3. codzienna konserwacja powinna być wykonywana przez użytkownika, natomiast czynności konserwacyjne po pierwszych 20, 100 i 300 h powinny zostać wykonane w Autoryzowanym Serwisie
  4. kontrola
  • poziomu oleju - oleju w przekładni, silnikowego i oleju HST - zależnie od modelu maszyny. Jeśli jest zbyt niski, należy uzupełnić olej. Rekomendowane jest stosowanie oleju dobrej jakości, najlepiej - wskazanego przez Autoryzowany Serwis i nie należy mieszać różnych typów oleju. Pierwsza wymiana oleju powinna nastąpić po 20h pracy.



  • poziom paliwa - po kontroli/uzupełnieniu paliwa należy sprawdzić, czy korek jest dokładnie zakręcony
  • poziom elektrolitu w akumulatorze - zależnie od modelu maszyny
  • układ jezdny: opony w karczownicach kołowych (stopień zużycia, ew. uszkodzenia) i regulację gąsienic w maszynach na gąsienicach
  • stan i mocowanie noża. Jeśli nóż jest zużyty lub uszkodzony należy go wymienić według wskazówek w instrukcji obsługi. W maszynach traktorowych z ruchomym ramieniem (RMK150/151, RMK180, RM60 W) należy sprawdzić również układ tnący ramienia

    RMK150/151, RMK180, RM60 W

  • smarowanie miejsc wskazanych w instrukcji obsługi maszyny
  • filtr powietrza

    filtr powietrza

  • filtr paliwa - zależnie od modelu maszyny i silnika


W ramach comiesięcznej konserwacji
użytkownik karczownicy Orec powinien sprawdzić konkretne elementy wymienione w instrukcji obsługi danej maszyny, ponieważ te wrażliwe elementy są różne zależnie od modelu karczownicy, np. cięgna (sprzęgła jazdy, hamulca postojowego, noży, zmiany biegów, blokady dyferencjału), paski (noża, przekładni, przenoszący napęd z silnika na przeciwwał, przenoszący napęd z przeciwwału na bijak/bęben).

Maszyna Orec systematycznie czyszczona, smarowana, konserwowana i profesjonalnie serwisowana odwdzięczy się niezawodnością i wieloletnią żywotnością z zachowaniem fabrycznej wydajności!

OREC NA ŚWIECIE

Katalog OREC

S5 Box