Porady

Glebogryzarka to maszyna przeznaczona zasadniczo do rekultywacji podłoża pod uprawy. Może być wykorzystywana przez większą część roku poza okresem, gdy gleba jest zmarznięta. Glebogryzarka jest jak dotąd najlepszym rozwiązaniem ułatwiającym przygotowanie podłoża pod nasadzenia, trawniki i uprawy. Ułatwia walkę z chwastami i koryguje strukturę gleby zwiększając tym samym jej walory odżywcze oraz właściwości sorpcyjne, dzięki którym woda lepiej dociera do warstwy korzeniowej roślin. Z zasady służy do napowietrzania i rozdrabniania gleby, spulchniana podłoża i mieszania go z nawozami, ale może też być maszyną wielofunkcyjną umożliwiającą wykonywanie znacznie szerszego zakresu prac ogrodniczych i rolnych.


Co warto wiedzieć o glebogryzarkach Orec

Co warto wiedzieć o glebogryzarkach Orec - praktyczne parametry maszyn

Glebogryzarka – przede wszystkim jej szerokość robocza i moc silnika - powinna być dostosowana do wielkości terenu, na którym będzie używana oraz do zakresu zamierzonych prac. Nowoczesne glebogryzarki Orec są wielofunkcyjne i mogą zastąpić w pracy kilka innych narzędzi. Są przeznaczone do spulchniania podłoża w ogrodach, pod nowe trawniki, na terenach upraw, do odchwaszczania oraz podczas budowy rowów melioracyjnych służących do odprowadzania wody deszczowej.

Szerokość robocza

Szerokość robocza musi być dostosowana do wielkości uprawianego terenu. Od tego bowiem zależy szybkość realizacji zadania na większych powierzchniach, ale również możliwość rekultywacji w wąskich przestrzeniach. Glebogryzarki Orec SF600 i AR650 to maszyny z tylnym agregatem roboczym o szerokości, kolejno, 52 cm i 25 cm. Obydwie maszyny mają podobny zakres zastosowań, ale szerokość robocza definiuje wielkość powierzchni i przestrzeni, w których mogą pracować. W tym aspekcie na uwagę zasługuje AR650, która ma wąską specjalizację przestrzenną i jest stosowana w warunkach niedostępnych dla dużych maszyn.
Co warto wiedzieć o glebogryzarkach Orec


Moc silnika

Moc silnika określa przede wszystkim wydajność maszyny. Większa moc oznacza większą wydajność oraz możliwość pracy w każdych warunkach niezależnie od rodzaju gleby. Glebogryzarki Orec SF600 i AR650 są wyposażone w silnik na benzynę Honda GX160 o mocy maksymalnej 4,8, KM i jest to moc dostosowana do profesjonalnego użytkowania, i do pracy na każdym rodzaju podłoża. Dodatkową zaletą silnika Honda GX160 jest jego niezawodność przy uruchamianiu i pracy doceniana przez użytkowników maszyn w niego wyposażonych. Dodatkowo wyróżnia się oszczędnym zużyciem paliwa co ogranicza koszty eksploatacji. Spełnia również z nadwyżką wszelkie światowy normy niskiej emisji spalin i cichej pracy. O jakości tego i innych silników Honda świadczy fakt, że od pomad 20 lat są dostosowane do paliwa E10. Silnik Honda GX160 prawidłowo konserwowany i serwisowany (sprawdzanie poziomu i wymiana oleju silnikowego, kontrola czystości i wymiana filtrów powietrza, niedopuszczenie do pracy na przestarzałym paliwie) jest przeznaczony do wieloletniej eksploatacji.

Część robocza

Część robocza – jakość i konstrukcja części roboczej określa efektywność rekultywacji. Glebogryzarki Orec to maszyny wirnikowe. Ostrza Orec SF600 poruszają się w przód i w tył, i posiadają krawędź tnącą po obu stronach, dzięki czemu ich wydajność i skuteczność jest tak samo wysoka w obu kierunkach.

Mniejsza glebogryzarka AR650 natomiast jest wyposażona w 3 wirniki do rozdrabniania ziemi i pracy na już uprawianej glebie, do tworzenia bruzd/rowów/międzyrzędzi (odchwaszczanie, obsypywanie korzeni, tworzenie rowów melioracyjnych) i do ubijania ziemi. Wyposażona jest w osłony części roboczej, które mogą być ustawiane pod różnymi kątami regulując spektrum rozrzutu ziemi adekwatnie do celu prac i potrzeb.

Obydwie glebogryzarki posiadają centralną regulację głębokości noży w glebie.

Łatwe sterowanie i obsługa

Łatwe sterowanie i obsługa

Każdy profesjonalista często pracujący maszyną doskonale wie jak ważna dla efektów pracy jest obsługa, sterowanie i manewrowanie maszyną.

Glebogryzarka AR650 jest wyposażona w przednie koła ustawione blisko siebie adekwatnie do szerokości roboczej 25 cm, w przekładnię mechaniczną. Pracę w terenie i sterowanie maszyną ułatwiają 2 dźwignie: górna służy do zmiany biegów (3 w przód i 1 wsteczny), zaś dolna służy do ustawiania kierunku obrotów wirników. Każda prędkość obrotowa, w zależności od rodzaju zastosowanego wirnika, ma dwie dodatkowe prędkości: wysoką i niską.

Większa glebogryzarka Orec SF600 ma przedni obciążnik poprawiający trakcję i koła z wysokim bieżnikiem dające lepszą przyczepność do podłoża, 3 biegi transportowe (2 do przodu i 1 wsteczny), regulację kierownicy w pionie (wysokość), centralny system ustawiania głębokości noży w glebie oraz blokadę mechanizmu różnicowego (przełożenie napędu na 2 koła) co ułatwia manewrowanie maszyną w trudnych warunkach terenowych i pracę nawet w najcięższym terenie bez konieczności zmagania się z kontrolą stabilności maszyny.

Wielofunkcyjność

Wielofunkcyjność to praktyczna zaleta maszyn do pielęgnacji zieleni, ogrodów i upraw. Wraz z rozwojem nowoczesnej techniki, maszyny do rekultywacji gleby również zyskały oczekiwany przez profesjonalistów znacznie szerszy zakres zastosowań. Wielofunkcyjność zapewnia użytkownikom wykonywanie szeregu różnych prac jedną maszyną, rozwiązuje problem przestrzeni do przechowywania maszyn, ułatwia konserwację maszyny, obniża koszty eksploatacji i serwisowania.

W przypadku Orec SF600 aspekt wielofunkcyjności polega na dwukierunkowej pracy noży. W trybie standardowym ostrza obracają się w kierunku jazdy maszyny i jest to tryb rekomendowany do rekultywacji gleby już wcześniej uprawianej. W trybie wstecznym noże poruszają się w kierunku przeciwnym do jazdy maszyny i zapewniają głębokie rozdrabnianie ziemi co jest rekomendowane do pracy na glebach twardych, zbitych, jeszcze nieuprawianych.

Wzorcowym przykładem wielofunkcyjności jest glebogryzarka Orec AR650. W zakresie podstawowym służy do spulchniania, napowietrzania, rozluźniania gleby i mieszania jej z nawozami, czyli do rekultywacji gleby pod uprawy i pod nowy trawnik, ale z dodatkowymi narzędziami jest wykorzystywana do odchwaszczania, tworzenia bruzd w uprzednio obrobionej glebie, rowów melioracyjnych, obsypywania roślin i korzeni. Ten szeroki zakres prac zapewniają 3 wymiennie stosowane wirniki, natomiast osłony części roboczej ustawiane pod różnymi kątami regulują spektrum rozrzutu ziemi adekwatnie do celu prac i potrzeb.

 

OREC NA ŚWIECIE

Katalog OREC

S5 Box